A fa becsülete régen és ma – hagyományőrző nap

Ismét egy tematikus hagyományőrző naphoz érkeztünk a Göcseji Kézműves Egyesület szervezésében. A mostani rendezvény címe: „A fa becsülete régen és ma”. Ahogy szeptemberben a szalma felhasználásának változását jártuk körbe, most minden a fáról szól, lesz előadás, bemutatók, fa és kézműves játszóház is. S ha már ősz van, a múltkori népszerű szalmabábu-építő verseny után, most egy tökfaragó versenyt hirdettünk meg. Várhatóan 20-25 tököt faragnak a helyszínen a jelentkezők, de olyan is lesz, aki az otthon kifaragott tököt hozza el a versenyre megmérettetni. A nyertest ismét szakmai zsűri és közönségszavazás alapján hirdetjük. Még fogadunk el regisztrációt a versenyre, ha szeretnének csatlakozni.

A vásár most is a Göcseji Tudásközpont épületében és az árkádok alatt lesz. De a nyitott placcon is lesznek bemutatók. A termelői és kézműves vásár, valamint a programok 14 órakor kezdődnek.

• Kiss Nóra néprajzos-muzeológus tart előadást a fa hasznosításáról, a fából készített tárgyakról régen és ma. Ezeket múzeumi tárgyak bemutatásával is alátámasztja.
  • Az előadóteremben megtekinthetik a látogatók Varga Ernő makettkészítő és Pegán László fafaragó közös kiállítását, az alkotásaikat a vásár után két hétig láthatják még a Tudásközpont látogatói.
  • Bemutatót tart Németh Dezső iparművész, akinek a nevéhez számtalan köztéri faszobor elkészítése kapcsolódik.
  • Nagy Tamás kosárfonótól a fűzvessző hasznosítását, a kosárfonás technikáját leshetjük el.
  • Kovács Ágota kézműves a vadvesszők felhasználásával készíthető tárgyak fonását mutatja be.
  • Értékmentés Wéber Mónika bútorfestővel, aki egy régi bútordarab felújításán keresztül mutatja be, hogyan kelthetjük új életre a régi mesterek munkáit.
  • Hulljon a faforgács és a fűrészpor! A hagyárosböröndi Magyar Hagyományőrző Faművesek faműves bemutatókkal és alkotóprogramokkal várják a látogatókat.
  • A kézműves játszóházban Biróné Marcsi bőrdíszműves faágon ülő baglyot készít a gyerekekkel, míg Pintérné Zsuzsa egy modern kézműves technikával, a quillinggel (papírcsíkok segítségével képalkotás) ismerteti meg a gyerekeket.
  • Íjászkodhatunk Beszterczei László irányításával.
  • A kiállítótérben még tart Adorján Armand fiatal festő kiállítása.
  • Természetesen folyamatosan zajlik a vásár és a tökfaragó verseny.
  • Közben időről-időre megszólalnak a tekerőlantok a Tekerős Barátok kezében.
  • Arról, hogy mi, mikor, hol kezdődik, s mit érdemes megnézni, a közönséget vásári kikiáltóként Mihály Péter színművész tájékoztatja.

Mindenkit szeretettel várunk.